Особливості психологічної реабілітації військових ветеранів: зарубіжний досвід та українські реалії

21 березня 2024 року працівниками навчально-виробничої лабораторії виховної та психолого-педагогічної роботи проведене заняття постійно діючого навчально-методичного семінару кураторів 1-3-х курсів, аспірантів, магістрантів усіх факультетів та інститутів університету.

Захід відбувався в рамках реалізації «Комплексно-цільової програми національно-патріотичного виховання студентів у системі навчально-виховної роботи університету», розробленої співробітниками лабораторії.

План заняття передбачав ознайомлення слухачів з наступними питаннями:

1. Психологічна реабілітація як умова повернення ветеранів російсько-української війни до повноцінного життя

Чаплинська Н.Л. – депутатка Івано-Франківської обласної ради,  голова постійної комісії обласної ради з питань захисту прав учасників і ветеранів АТО/ООС, російсько-української війни та їх сімей двох скликань поспіль; психолог, психотерапевт; директор БО «Благодійний фонд ІНТЕГРО».

1. Презентація звіту навчально-виробничої лабораторії виховної та психолого-педагогічної роботи про проведення інформаційно-просвітницьких акцій з проблеми актуалізації національно-патріотичного виховання студентської молоді за умов війни

Романкова Л.М. – завідувачка навчально-виробничої лабораторії виховної та психолого-педагогічної роботи, доцентка, кандидатка психологічних наук;

Юрченко З.В. – керівничка семінару, доцентка, кандидатка психологічних наук, методистка вищої категорії.

1. Скарбниця християнської мудрості «Я буду вірити і не боятися…»

Наталія Чаплинська, використовуючи розроблений нею докладний контент презентації свого виступу, акцентувала увагу присутніх на таких аспектах теми:

– обгрунтування необхідності психологічної роботи з військовими та ветеранами бойових дій як різновиду реабілітаційного впливу;

– завдання психологічної реабілітації;

– участь громадських організацій, об’єднань та асоціації ветеранів Івано-Франківської області у психологічній реабілітації ветеранів;

– основні напрямки та форми діяльності психологічних практик, орієнтованих на ветеранів (тренінги, консультування, зустрічі, групи взаємодопомоги, лекції, робота з сім’ями, вперше в Україні створення реабілітаційної програми);

– взаємодія із ГО «Івано-Франківська обласна спілка членів сімей загиблих, померлих, безвісти зниклих в зоні АТО;

– проведення психологами-волонтерами дискусій та тренінгів на підприємствах з проблеми особливостей спілкування з ветеранами за місцем їхньої роботи після повернення до мирного життя;

– співпраця з Івано-Франківським національним медичним університетом з проблем бойової психічної травми, взаємодія із зарубіжними фахівцями з обміну досвідом, участь у міжнародних конференціях (див.: https://vvppr.pnu.edu.ua/2024/02/16/psykholohichna-reabilitatsiia-vijskovykh-veteraniv-zarubizhnyj-dosvid-ta-ukrainski-realii-2014-2024/ ).

Лілія Романкова повідомила про завершення проведення лабораторією циклу інформаційно-просвітницьких заходів зі студентами з проблеми актуалізації національно-патріотичного виховання молоді за умов війни на тему «Українська державність у протистоянні військової агресії рф». Заходи забезпечувала ініціативна група з 8  осіб: працівники навчально-виробничої лабораторії виховної та психолого-педагогічної роботи; лектори: Рожелюк Б.Р. – військовий ветеран, офіцер ЗСУ та Мартинов В.Є. – військовий ветеран, позаштатний радник голови Івано-Франківської ОВА, помічник депутата облради.; Чаплинська Н.М., – депутатка Івано-Франківської обласної ради,  голова постійної комісії обласної ради з питань захисту прав учасників і ветеранів АТО/ООС, російсько-української війни та їх сімей двох скликань поспіль; психолог, психотерапевт; директорка БО «Благодійний фонд ІНТЕГРО», а також Паска Б.В. – кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України і методики викладання історії, науковий співробітник науково-дослідного інституту етнології та археології Карпат.

Зоя Юрченко ознайомили онлайн-аудиторію із новим інформаційно-методичним доробком на допомогу виховникам, яким поповнено рубрику «На допомогу кураторам» (https://vvppr.pnu.edu.ua/на-допомогу-кураторам/).

У заході брали участь – 13 осіб, що підтверджується відповідним скрін-шотом. Акцію відзначено схваленням слухачів.

Скрін заходу 21.03.2024 р.              Чаплинська Наталія у складі делегації на VII Міжнародному конгресі "Медицина України - європейський вибір", листопад 2023 р.