Причин для тривоги у житті завжди вистачає. Кожен із нас відчував тривогу або страх і знає, як це важко й виснажливо. Іноді ми тривожимось за незначних приводів, часом такий стан зумовлюють значущі події.
Стан тривоги супроводжують й соматичні (тілесні) прояви: ком у горлі, відчуття неповного вдиху, брак повітря, посилення серцебиття, пульсу, підвищена пітливість. Цей стан порушує засинання й сон, утруднює розслаблення, відновлення енергії, знижує працездатність, викликає різноманітні хвороби. Наслідками переживання тривоги можуть стати депресія, панічні атаки, апатія, схильність до алкоголю, наркотиків, переїдання і навіть спроби вкоротити собі віку.
Як же поводитись із людиною у стані тривоги, аби не бути нав’язливими, не нашкодити, не зіпсувати із нею стосунки, а насправді допомогти.
Проілюструємо це на прикладі фраз, які не варто (а які, навпаки – варто) використовувати у спілкуванні, якщо ви дуже хочете допомогти близькій людині.
- «У твоєму житті є багато доброго!»
Цією фразою ви прагнете подарувати людині позитив. Людина подумки і без вас звертається до того позитивного, що має у житті. Однак від вас вона сприйме це скоріше як докір: мовляв, вона не вміє цінувати, що має. І це спровокує внутрішній протест. Краще скажіть: «Я тебе ціную», або слова про те, що ви цінуєте дружбу з цією людиною, таким чином посиливши її віру у власну значущість.
- «Все буде добре».
Якщо наразі не все благополучно, то звідки ви впевнені, що все зміниться на краще? Зазвичай людина у стані тривожності просто не здатна тверезо оцінити ризики й перспективи, навіть якщо вони дійсно оптимістичні.
А відтак скажіть: «Я з тобою. Я тебе підтримую». Так, людині у стані тривожності важливо мати поруч того, з ким можна розділити власні страхи, не бути ізольованою і самотньою у хвилях переживань.
- «Спробуй стати щасливим».
Ця фраза може роздратувати, ніби біль переживань – це ілюзія.
Навзамін скажіть: «Що я можу для тебе зробити?» Наприклад, пропозиція філіжанки кави, допомоги у справі може вивести людину із стану, в якому вона нині застрягла.
- «Ти все це собі придумав».
Можливо, частково так і є. Але від констатації цього факту не стане легше. Навпаки, людина замкнеться у собі і вирішить, що ви зовсім їй не співчуваєте.
Скажіть навпаки: «Давай спробуємо розвіятись, відволіктись». Адже для того, аби «витягнути» людину із стану тривожності (застряганні на негативних емоціях, страху) можна спробувати її відволікти. Наприклад, прогуляйтеся разом на природі, перегляньте фільм, сходіть у спортзал. Тобто, це дасть ефект вашої присутності, участі у житті близької людини і їй буде складніше постійно думати лише про свою проблему.
- «А чого, власне, ти так хвилюєшся?»
Можливо, вам проблеми іншої людини видаються надуманими й смішними, через які не варто хвилюватися (адже «чужу біду руками розведу»…). Але не будьте зверхніми.
Краще скажіть: «Що я можу зробити, аби ти менше хвилювався?»
Можливо, вам належить принаймні просто вислухати, поспівчувати.
- «Є люди, у яких набагато більше проблем!»
Зазвичай людина у стані тривоги і так відчуває почуття провини, що, можливо, допустила якусь ситуацію. А такі ваші слова змусять співбесідника почуватися ще гірше.
Краще буде сказати: «Мені шкода, що в тебе таке сталося. Може, поділишся, розкажеш мені?»
Отже, найкраще – це не давати власних оцінок ситуації, а просто поспівчувати. У стані тривожності важливі насамперед не поради і діагнози, а вміння вислухати.